Archiv proběhlých akcí

Královský Advent na Křivoklátě 2016

3.–4. a 10.–11. 12. 2016

Oslavy Lucemburského roku na Křivoklátě završily tradičně pořádané adventní programy o víkendech 3.–4. 12. a 10.–11. 12., tentokrát s připomínkou roku 1316, kdy byl na hradě internován malý kralevic Václav známý spíše pod svým pozdějším jménem Karel. Pověstný adventní jarmark s doprovodným programem navštívilo více než dvanáct tisíc návštěvníků. Příjezd krále Jana Lucemburského s družinou a odpolední Koncert pro krále dodal letos adventním víkendům zvláštní lesk zejména po obě soboty.

V adventní víkendy, 3.–4. 12. a též 10.–11. 12., byl jako každoročně hrad Křivoklát zaplněn stánkaři, účinkujícími a především návštěvníky, při tradičním Adventu na Křivoklátě. Program jako obvykle zahajoval flašinetář pan Bondra vždy v 10.00, poslední vystoupení končilo v 16.00, o sobotách mělo ještě hodinové pokračování v Královském sále.

Na pódiu vystoupily velikým drivem obdařené hudební skupiny BraAgas a Krless s gotickými skladbami, kejklíř Vojta Vrtek a divoká skupina historického šermu Tartas. Gábina a Katka si zazpívaly s dětmi, Komedianti na káře převyprávěli pohádky a koledy z hradeb efektně zatroubil Podřipský žesťový kvintet.

Celé nádvoří i přilehlé prostory zaplnili stánkaři s tradičním zbožím především řemeslného charakteru. Vánoční dárkové zboží, chuťové speciality a vůně svařeného vína či medoviny dodaly celému jarmarku nezaměnitelný charakter a kulisa gotického hradu přidala akci naprostou mimořádnost.

Letos byl program nově obohacen o přítomnost krále Jana Lucemburského, který o sobotách 3. a 10. 12. přijel na Křivoklát vždy ve 14.00 a poté, až si odpočal po namáhavé cestě, vyslechl si společně s návštěvníky od 16.00 v audienční síni Koncert pro krále v podání souboru Ludus musicus.

Historické prameny uvádějí, že král Jan dlel v roce 1316 v Lucembursku, kde se věnoval správě země. Ale co když se nepozorovaně vzdálil a navštívil svého prvorozeného synka a manželku na Křivoklátě? A tak to bylo i v našem příběhu...

Víkendový program doplnily v pátek 2. a 9. 12. poslední noční scénické prohlídky „Lucemburkové na Křivoklátě“ vždy od 18.00 a 19.00.

Fotogalerii z akce si můžete prohlédnout zde.

Pocta tradicím první republiky 

28. 10. 2016

Program připravený správou hradu Křivoklát ve spolupráci s Československou obcí legionářskou připomněl atmosféru po vzniku Československa. Na prvním nádvoří se návštěvníci setkali s vojáky, četníky, legionáři a jinými dobově oděnými účastníky.

K dobré pohodě celého dne zahrál Dixieland Band Zdice, s lidovými tanci a písněmi vystoupil folklorní soubor Jiskra 58 a kapela Třehusk potěšila staropražskými písněmi.

Ve 13 hodin přijely na hrad historické automobily a motocykly, které předtím absolvovali jízdu elegance nazvanou Křivoklátský okruh. Návštěvníci si  mohli všechny vozy detailně prohlédnout.

Ve 13. 30 hod. začal slavnostní akt k poctě Československé republiky.
Hymny zazněly v podání operní pěvkyně Táni Soto Janošové.

Dobové stánky nabídly návštěvníkům rozmanité zboží a tradiční české občerstvení a na milovníky piva čekala přehlídka tradičních českých piv, za účasti devíti minipivovarů, (piva vařená v malých várkách) a nechybělo ani regionální pivo Bakalář. Návštěvníci hodnotili hlasováním nejchutnější mok. Uvádíme tabulku umístění vyhodnocených ochutnávek.

1. Plasy – Metternich 12°
2. Litomyšl – Bedřichova 12°
3. Rakovník – Chmelená 12°
4. Louny – Tvrďák z Loun 12°

Slavnostní atmosféru zachycují fotografie z akce, umístěné ve fotogalerii. Prohlédnout můžete zde

Video z akce můžete zhlédnout zde

Tradiční podzimní Křivoklání – 1. a 2. října 2016 

Fotogalerii z akce najdete zde.

Dvaadvacátý ročník Křivoklání zrežírovala energeticky nevyčerpatelná skupina historického šermu Merlet se svými hosty a v tradičním termínu prvního říjnového víkendu v sobotu 1. a v neděli 2. října  připravila nevšední podívanou pro všechny věkové skupiny diváků. Ti mohli na vlastní oči spatřit šermíře, tanečnice, kejklíře, uslyšet dobovou hudbu, prožít divadelní příběhy, fandit udatným rytířům a spílat falešným raubířům, ohmatat si zbraně a zbroje či vystřelit z luku nebo kuše.

Merlet je zárukou nejvyšší kvality a tak ve vlastním zájmu výběr svých hostů na křivoklátské klání dobře zvážil. Přizval šumperskou skupinu historického šermu Barbaři, středověkou kapelu Krless – mediavel crossover band, loutkové divadlo Basta – fidli, Českou Barokní společnost s koňmi a sokolníky Teir s cvičenými dravci.

Medovina i pivo tekla proudem, vzduch provonělo svařené víno, chuťové buňky podráždila opékaná slanina, placky, buřty, staročeské polévky a pečené maso, děti zajásali nad tureckým medem, sladkými plackami a perníkovými dobrotami. Všichni si dozajista přišli na své, zkrátka – jarmark.

Myslivecké slavnosti sv. Eustacha 3.–4. 9. 2016

Fotografie z akce najdete v rubrice fotogalerie.

Patron myslivců sv. Eustach provoněl Křivoklát lesem a rozzářil přírodou.                              

Ve dnech 3. a 4. září 2016 zaplnili stejně jako před rokem hrad Křivoklát a Zámecké návrší u kapličky sv. Eustacha příznivci myslivosti, myslivečtí trubači, lesníci a ctitelé lesa a přírody vůbec. V lůně nejpůvodnějšího českého loveckého revíru byly v bohatém programu připomenuty tradice, vazby a směřování myslivectví a lesnictví včetně takových atributů jako je myslivecká a lovecká hudba, kynologie či ochrana přírody. Jméno a duchovní jednotu dvoudennímu setkání dal nejstarší patron lovců a myslivců svatý Eustach, jehož výročí připadá na 12. září.

Národní památkový ústav – správa hradu Křivoklát a Společnost hájovny Křiniště, z.s. ve spolupráci s Lesy České republiky, s. p., prostřednictvím LS Křivoklát a LS Lužná, s partnery Lesní správy Lány, p. o. Kanceláře prezidenta republiky, Městysem Křivoklát, Střední lesnickou školou a středním odborným učilištěm Písky, FLD ČZU v Praze a Klubem sv. Eustacha pozval všechny příznivce a obdivovatele křivoklátské přírody, zvěře a myslivosti na Myslivecké slavnosti svatého Eustacha ve dnech 3. a 4. září 2016.                    

Slavnosti mají dvě části. V první, sobotní, se uskutečnil Festival lovecké hudby. Do pěti kategorií se přihlásilo 10 souborů, 6 sólistů a 4 dvojice z celé České republiky. Vystoupili trubači reprezentující s. p. Lesy ČR a Vojenské lesy a statky ČR, střední lesnické školy, zemědělské univerzity, okresní myslivecké spolky i myslivecká sdružení. Zazněly skladby autorů lovecké hudby z klasického období i hudby moderní. V každé kategorii porota vybrala laureáta festivalu, který obdržel originální uměleckou cenu – porcelánovou vázu s motivy lesního rohu, křivoklátského jelena, přírody a hradu Křivoklát, od autora akademického malíře B. Noska. Všichni aktivní účastníci festivalu obdrželi jedinečný účastnický odznak od známého medailéra p. Romana Provazníka.

Druhá, nedělní část, Den přírody a myslivosti, byla zahájena v 9.00 hod u kapličky sv. Eustacha. V programu zazněly lovecké fanfáry českých klasiků, především prof. Antonína Dyka, ikony českého lesnictví a zakladatele moderní myslivosti, vzpomenuto bylo 145. výročí jeho narození. Připomenuta byla historie kapličky v kontextu současného vývoje myslivosti i ochrany přírody. Výjimečným zážitkem bylo vyslechnutí skladby Svatý Eustach, kterou složil k poctě kapličky a křivoklátských myslivců zmíněný prof. Antonín Dyk.  

Návštěvníky přivítali myslivečtí trubači klasickými loveckými fanfárami troubenými zcela exkluzivně z hradního cimbuří. Od 11,00 hod v hradní kapli proběhla Svatohubertská mše troubená a zpívaná in B, v provedení Trubačů OMS Přerov a mužského pěveckého sboru. Na dolním nádvoří hradu se paralelně představili sokolníci s létajícími dravci obory Žleby, známý vábič zvěře a ptactva p. Petr Joo. Vystoupili účastníci Mistrovství České republiky a reprezentanti ČR z mezinárodních soutěží ve vábení jelenů, vedení Tomášem Třeským, s několikanásobným mistrem Evropy J. Brtníkem, kolegou L. Linhartem a dalšími, příležitost dostali i talentovaní vábiči jelenů ze SLŠ Žlutice. Představil se český Klub svatého Eustacha, který předvedl historická plemena loveckých psů, nechyběli myslivečtí kynologové Křivoklátska s pracovními loveckými psy současnosti. Divácky zajímavé bylo i vypravení lovecké skupiny na hon černé a jelení zvěře s komentovaným průběhem a doprovodem předepsaných fanfár, uvádějících jednotlivé části honu dle honebního protokolu včetně skladeb troubených k poctě ulovené zvěře, na závěr s výřadem zvěře a ukázkou pasování na lovce, vedené p. P. Třískou

Po celou dobu byla otevřena výstava význačných trofejí zvěře křivoklátských honiteb a Lánské obory, výstava obrazů, grafik a uměleckého i užitného porcelánu s motivy zvěře a přírody ak. malíře Borise Noska, expozice dřevořezeb místního křivoklátského řezbáře s mezinárodním renomé P. Třísky, výstava fotografií L. Dvořáka a venkovní expozice velkoformátových fotografií s tématikou chladnokrevných koní a jejich práce v lese p. H. Görnerové. Pro děti a mládež byla po oba dny v provozu laserová střelnice a v neděli 4. 9. také interaktivní soutěžní trasa s naučně poznávacími stanovišti zaměřená na lesní pedagogiku. Pro děti byly připraveny atraktivní odměny.

Na dolním nádvoří hradu byly k dispozici prodejní stánky se zajímavým sortimentem pro zájemce a obdivovatele umění, přírody, obrazů, knih a odborných publikací nakladatelství a vydavatelství Lesnická práce i mnoha mysliveckých potřeb. Na své si přišli i ctitelé lahůdek a zvěřinových specialit.

Mezi hosty se objevili pozvaní představitelé státních orgánů, organizací, podniků a dalších institucí včetně působící v oborech lesnictví, myslivosti, ochrany přírody, památek, atp., zastupitelé krajské i místní samosprávy a další významné osobnosti.

Slavnosti jsou pořádány pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky a hejtmana Středočeského kraje Miloše Patery.

Partnery slavností jsou Lesy ČR, s. p. a VLS ČR, s. p.

Hlavním mediálním partnerem jsou časopisy Svět myslivosti a Lesnická práce vydavatelství Lesnická práce.

HRADOZÁMECKÁ NOC 2016 – 27. 8.

Jedním z vrcholů turistické sezóny je Hradozámecká noc. Letos se nesla ve znamení tajemna, zážitkových prohlídek a programu složeného ze středověké hudby, orientálního tance a drsného šermu.

Hudba z doby Lucemburků

koncert souboru Motus harmonicus v hradní kapli Korunování Panny Marie 26. 8. 2016

video můžete zhlédnout ve videogalerii.

21. ročník Křivořezání 31. 7. 6. 8. 2016

Svátek řemesel – 6. 8. 2016

Informace o průběhu sympozia Křivořezání 2016

Slavnostní zahájení proběhlo v neděli 31. července ve 13 hodin

  • Po celý týden (31. 7. – 6. 8.) tvořilo na prvním nádvoří 27 řezbářů svá díla
  • V galerii v purkrabství probíhala stálá výstava řezeb z předešlých dvaceti ročníků

Sobota 6. srpna – Svátek řemesel

  • Návštěvníci si mohli vlastnoručně vyzkoušet většinu tradičních řemesel – tesařství, kovářství, hrnčířství, drátování, zdobení perníků, výrobu šperků z tažného skla, výrobu korálkových ozdob a ozdob ze šustí, výrobu dřevěných hraček, slaměných ošatek a slaměných ozdob.. Děti i dospělí si mohli ozdobit různými technikami trička nebo vyrobit textilní loutku.
  • V kulturním programu vystoupila skupina ELTHIN – středověká hudba, šermířská skupina Tartas, divadelní a šermířská společnost Gladius a hudební skupina Natural.

Hlavním tématem 21. ročníku byl Václav IV. na Křivoklátě a jeho život, neboť letošní rok byl věnován Lucemburkům a právě Václav IV. na hradě hojně pobýval.

Zde jsou užší okruhy, z kterých mohli dále řezbáři vybírat.  
 

  • Václav jako dítě slavného otce Karla IV.
  • Václav jako vášnivý lovec – Křivoklátský královský hvozd
  • Užívej života, Václave – lázně, víno, ženy: pověst o lazebnici Zuzaně
  • Václav a jeho dvě manželky Johana a Žofie Bavorské
  • Václav IV. a Jan z Jenštejna – přátelství i nenávist (smrt Jana Nepomuckého)
  • Václav IV. a královna Žofie jako ochránci Jana Husa
  • Václav a jeho bratři – Zikmund a Jan Zhořelecký
  • Václavovo zajetí a jeho spory s českou šlechtou
  • Václavova smrt a tajný pohřeb na Zbraslav

Doprovodné téma – Lucemburkové, čeští králové: Jan, Karel, Zikmund

Vedlejší téma – Filipína Welserová: dokončení rozpracovaných prací a dotváření paravánu

Letos poprvé vybírali návštěvníci veřejným hlasováním nejlepší řezbářské dílo a autor obdržel titul "„Řezák“ a „Obrazník“. V rámci 21. ročníku byl tento titul udělen řezbáři z Přerovska – Kamilu Ostrčilovi, za dílo „Václav IV. v lázni“. Kromě titulu obdržel také hodnotný řezací nůž.

Koncert rockové legendy Keks 15. 7. 2016

Koncert gothic rockové skupiny XIII. století 2. 7. 2016

Obsazení hradu švédským vojskem 2.–4. 7. 2016

Obsazení hradu Švédským vojskem

První prázdninový víkend byl na hradě Křivoklát ve znamení šermu a hudby. Hrad obsadilo švédské vojsko Altblau regimentu v mezinárodním složení a předvedlo zde velkou bojovou divadelní scénu, která se inspirovala podobnou událostí ze třicetileté války.

V sobotu 2. a v neděli 3. července bylo možné na přístupové cestě před hradem dvakrát denně zhlédnout velkou bojovou scénu, inspirovanou obdobnou historickou událostí a poté si prohlédnout bojové ležení švédského vojska v prostorách hradu. Hradní nádvoří zaplnil vojenský tábor, v němž průběžně probíhaly ukázky šermířských soubojů, nácviku bojových formací či střelby z mušket a prohlídky zbraní s výkladem. Součástí byly také ukázky táborového života, včetně vaření, oprav zbraní, oděvů, výroba sedláře apod. 

Lucemburkové na Křivoklátě – scénické noční prohlídky

Vernisáž nové stálé expozice "Bible Václava IV"

Dne 1. 6. 2016, proběhla na státním hradě Křivoklátě vernisáž výstavy "Bible Václava IV." a premiéra dokumentárního filmu „Útěk do křivoklátských lesů".

Pro veřejnost je výstava přístupná od 2. 6. 2016

Bible Václava IV. je považována za špičkové dílo své doby zejména ve způsobu grafického zpracování ilustrací a iluminací. Ty jsou zároveň nesmírně vypovídající o duchovním i světském životě přelomu 14. a 15. století, přinášejí obraz dvorského života i nelehkého královského údělu v době papežského schizmatu. Reprezentativní dílo vyrobené pro Václava IV. na zakázku dle módního trendu doby je jako faksimile rozloženo do 9 svazků, z nichž bude současně vystaveno vždy 6 dvojstránek (budou se obměňovat) v 6 vitrínách. Tato expozice bude prolnuta s dosavadní výstavou gotického sakrálního výtvarného umění v Rytířském sále. 

Film Útěk do křivoklátských lesů má populárně naučným způsobem divákovi poskytnout základní informaci o králi Václavovi v kontextu dobových událostí. Jako prostředků a odkazů se často využívá právě vyobrazení z Václavovy bible i ilustrativních žánrových záběrů a autenticky zachovaných artefaktů či částí staveb. Scénář vytvořil Mgr. Jiří Kaše (autor prozatím poslední biografie o Křivoklátě) s mladými historiky Bc. Vojtěchem Večeřem a Bc. Jakubem Jauerningem, komentář namluvili Jitka Lukešová a Miroslav Táborský, v HD rozměru nasnímal Milan Bednařík, vše za režijního dohledu Vojtěcha Večeře.

Výstava Bible Václava IV. obohatí expozici Rytířského sálu. Ten je součástí všech prohlídkových tras hradu stejně jako sousední Královský sál, kde se připravuje drobná změna, která by měla zvýraznit původní funkci této audienční síně a zároveň připomenout vládu Lucemburků. Film Útěk do Křivoklátských lesů se bude promítat na závěr prohlídkového okruhu „Celým hradem“ v bývalé privátní prostoře Václava IV., která dosud v rámci prohlídek nebyla běžně přístupná. Tyto změny potěší návštěvníky, zejména ty pravidelné, kteří již dlouho čekají na změnu v expozicích. Je to také část kompenzace, kterou nabízí hrad Křivoklát letos svým návštěvníkům za to, že není přístupná právě rekonstruovaná Velká válcová věž.

 

Pocta Karlu IV.

Video - Pocta Karlu IV. - ke shlédnutí ZDE

Připomínka významného výročí na Křivoklátě, dne 14. května, začala symbolicky ve 14.00 v malé zahrádce při vstupu do hradu, která byla touto událostí povýšena na zahrádku vzpomínkovou zasazením vzpomínkové růže pro Karla IV. Jednalo se o růži odrůdy Nette Ingeborg (vítězka světové výstavy růží 1995 v Římě) českého šlechtitele Josefa Havla. Do budoucna se počítá se s tím, že se budou kolem ní přisazovat další vzpomínkové růže za významné osobnosti. „Příští růže bude zasazena 10. září, za špičkového kastelologa Tomáše Durdíka“, řekl kastelán hradu Petr Slabý.

Po zasazení růže zarecitoval Václav Fikrle známou Nerudovu Baladu o Karlu IV. s kytarovým doprovodem Jana Pavlíka a všechny zúčastněné pohladil vzpomínkou na nezapomenutelného krále a císaře.

Součástí slavnostního dne bylo i otevření výstavy kovových plastik Karla Huňka v prostorách bývalé konírny či ledovny, které jsou v současnosti využívány jako lapidárium. Plastikami autor připomíná velké osobnosti českých dějin a uctívá tím odkaz slávy, kterou vydobyl pro Čechy v Evropě již ve čtrnáctém století Karel IV., císař římský, po všechny časy rozmnožitel říše. „Obohacení prohlídkové trasy tímto způsobem je velmi žádoucí, jsme rádi, když návštěvníkům můžeme přinést zase něco nového a zpestřit prohlídku hradu“, řekl kastelán hradu Petr Slabý.

Kulturní doprovodný program, který bývá obvyklý při vernisážích výtvarných výstav, se přenesl do obřadní síně, která kdysi bývala privátní prostorou Václava IV. Vystoupila v něm emeritní sólistka – první dáma sopránového oboru Národního divadla v Praze – Zora Jehličková s cyklem vlasteneckých písní a bývalý člen České filharmonie, violoncellista Jiří Sládeček.

Královské Velikonoce na Křivoklátě  25.–28. 3. 2016

Video ke shlédnutí ZDE – příjezd krále

Video Audience krále Václava ZDE 

Více fotografií ve FOTOGALERII

25., 26. a 27. března 2016 proběhly na hradě Křivoklátě Královské Velikonoce, které v letošním roce připoměly lucemburské oslavy. Tradiční jarní akce, která každoročně přiláká několik tisíc lidí, nabídla letos kromě obvyklého jarmarečního povyražení také nové motivy v programu. Asi největší novinkou byl příjezd českého a římského krále Václava IV. s královnou a doprovodem. Setkat se s ním bylo možné v sobotu i v neděli při mimořádné audienci v Královském sále hradu a pak také na nádvoří.

Letošní Velikonoční program přilákal na hrad Křivoklát velký počet návštěvníků. Nádvořím i hradem prošlo téměř 12 tisíc lidí, což je 2 o půl tisíce víc, než v loňském roce. 

Setkání přátel hradu Křivoklátu 27. 2. 2016

Setkání přátel hradu Křivoklátu proběhlo na Křivoklátě v Galerii u kamen, od 19.30 do zhruba 4.00 hod.

K tanci a poslechu hráli a zpívali: Dixiland Band Zdice, Flumen, Enormic

Hosty večera byli: Štěpán Kojan, skupina Grál a další

Atmosféra setkání si žádala historický kostým, případně společenský úbor

Video z plesu k shlédnutí ZDE

Vstupenky s rezervací bylo možno zakoupit přes internet v rezervačním systému hradu nebo osobně v kanceláři správy hradu a na pokladně. Pro zájemce byl také zajištěn nocleh na hradě.

Knížecí advent na Křivoklátě 2015

Tradiční vánoční jarmark s lidovou zábavou se nesl v duchu vůně adventního času protkanou vánoční atmosférou hradu 5.–6. prosince, 12.–13. prosince, vždy od 10 do 17 hodin. Adventní brána hradu se otevřela  již v 10 hodin a zavřela se o 5. hodině večerní.
 
Velký řemeslnický jarmark probíhal v prostorách celého dolního nádvoří, ve vnitřních prostorách dolního hradu – v Purkrabství a v bývalém pivovaru. K vidění bylo mnoho zručných řemeslníků při práci, kováře, košíkáře, pekaře, svíčkaře, hrnčíře a mnoho dalších.
 

Pro dětské návštěvníky byly připraveny Adventní dílny a ve věži Huderce na ně čekala JEŽÍŠKOVA HRADNÍ POŠTOVNA a ŘETĚZ SPLNĚNÝCH PŘÁNÍ  5. a 6.,  12. a 13. a 19. a 20. 12. 2015.

Součástí programu jsou každoročně adventní koncerty, divadelní a kejklířská vystoupení a mnoho a mnoho dalšího.

Nechyběla ani Mikulášská nadílka 5. 12. od 14.15

Rodiče mohli dárky pro své děti předat na vyznačeném místě v pokladně hradu od 12.00 hodin s uvedením jména dítěte, popřípadě s poznámkou, co může Mikuláš od dítěte vyžadovat – písnička, básnička, jestli zlobí…

Letošní adventní koncert se konal v hradní kapli 5. 12. od 15.00 v podání vokálního souboru Čeští madrigalisté (100 Kč)

Vystaven byl také Křivoklátský betlém

Jako každý Advent přijel 12. prosince na hrad Křivoklát historický vlak tažený parní lokomotivou

O týden dříve – 5. 12. byl vypraven také zvláštní historický vlak z Plzně.

20. jubilejní ročník Křivořezání  1.–9. 8. 2015

Více než 30 řezbářských mistrů při práci pod širým nebem doplnilo velkolepý program, který byl vrcholem Léta na Křivoklátě. Více na www.krivorezani.cz.

Celý program byl zasvěcen 20. ročníku Křivořezání a tématu – Filipina Welserová. Svým ojedinělým příběhem se nesmazatelně zapsala do křivoklátské historie. 

Program
1. 8. 
večer, ještě před oficiální zahájením Křivořezání, se v interiérech hradu konala večerní kostýmovaná představení, která návštěvníky uvedla do příběhu Filipiny Welserové. Představení s názvem Příběh lásky Filipiny a Ferdinanda bylo možné zhlédnout od 20.00, 21.00, 22.00
2. 8. slavnostní zahájení Křivořezání v 11.00, pro příjemné odpoledne hrála skupina Třehusk
od 3. 8. do 7. 8. probíhaly 2x denně komentované prohlídky výstavy dřevořezeb z 19 předešlých ročníků. Touto expozicí prováděli samotní řezbáři.
Video z výstavy dřevořezeb
https://www.youtube.com/watch?v=85CQGanFD0w
od 3. 8. do 7. 8.  probíhaly 2x denně tématické prohlídky interiérů hradu zaměřené na Filipinu Welserovou. Průvodkyně návštěvníky provedla životem a krásnými, ale i velmi dramatickými příběhy a momenty Filipínina života

7. 8. od 19. 00 se konalo autorské čtení historika MUDr. Antonína Polácha, který napsal o životě Filipíny nádhernou knihu "Cti otce svého a miluj ženu svou". Tato kniha bude na hradě k zakoupení.
7. 8. od 20.30 byla uvedena premiéra muzikálu Miroslava Maxanta Modrá krev. Můžete hádat, proč zvolil tento název... samozřejmě se jedná o příběh Filipiny Welserové a Ferdinanda II. Tyrolského. Zajímavostí je, že premiéra byla uvedena přesně v den, kdy se 7. 8. 1562 Filipině na Křivoklátě narodila dvojčata..
8. 8. byl z Prahy Braníka v 9.14 vypraven historický vlak tažený parní lokomotivou Šlechtična, který přivezl návštěvníky na vrcholnou akci celého Léta na Křivoklátě pod názvem Rytířské kratochvíle Filipiny Welserové.
8. 8. a 9. 8. Rytířské kratochvíle Filipiny Welserové byly vrcholnou akcí celého Léta na Křivoklátě a oslavou 20. jubilejního ročníku Křivořezání. Jednalo se o velkolepé renesanční slavnosti pod taktovkou špičky evropského historického šermu, skupiny MERLET.

Program probíhal nejen na dolním nádvoří hradu, ale i v tajemných zákoutích, která byla otevřena pouze o tomto víkendu.

  • turnaj o růži, kejkle, divadlo, hudba, tanec

  • dobový průvod s Filipinou a Ferdinandem doprovodí masky v benátském stylu

  • zbrojnice z doby Ferdinanda II. Tyrolského

  • půjčovna kostýmů

  • renesanční stezka pro děti - účastníci obdrží pamětní listinu

  • Bakchova jeskyně – dobový pijácký rituál – pouze pro dospělé ve velmi netradičních prostporách hradu, dle dochovalých historických pramenů. Jednalo se o vstupní rituál, bez kterého hosté Filipiny a Ferdinanda nemohli vstoupit na zámek Ambras, kde Filipina s Ferdinandem strávili nádherný kus života. Každý, kdo projde rituálem, se může zapsat do pijácké knihy a dostane glejt jako člen Bakchova společenství. K vidění bude i kopie dobové pijácké knihy se skutečnými zápisy Ferdinanda a Filipiny z roku 1567.

  • renesanční kuchyně včetně vybraných lahůdek dle receptů paní Filipiny

  • ohňová show a hořící kmeny stromů (pouze v sobotu večer)

  • po celou dobu slavností budou k vidění díla řezbářských mistrů, na téma Filipina Welserová. K vidění budou sochy v životní velikosti, reliéfy ze života Filipiny a mnoho dalšího.

9. 8. od 20.30 byla uvedena druhá premiéra muzikálu Modrá krev, která vrcholnou akci Léta na Křivoklátě a 20. jubilejní ročník Křivořezání uzavřela.

 

28. 10. 2015 Pocta tradicím První republiky