Ve dnech 7. - 8. 12. a 14. - 15. 12. 2024 proběhne Advent na hradě Křivoklát. Vstupné je jednotné, činí 160 Kč na osobu. Vstupenka opravňuje ke vstupu na akci i na prohlídku interiérů (bez průvodce). Dne 27. 12. 2024 se můžete těšit na Vánoční koncert. Více informací najdete pod záložkou "Akce". Těšíme se na vaši návštěvu!!!
Vladislav Jagellonský
(1456–1516)
Za krále Vladislava Jagellonského se Křivoklát stal skutečnou perlou českých hradů. Přestavba zchátralého hradu ve stylu okázalé, tzv. vladislavské gotiky, učinila z Křivoklátu velkolepou panovnickou rezidenci, jednu z nejhonosnějších ve střední Evropě své doby.
Z vladislavské přestavby pochází nejkrásnější a nejvzácnější prostory hradu – nádherná kaple a majestátní královský sál. Vladislava a jeho syna Ludvíka zpodobňuje reliéf v arkýři nad vstupní branou do horního hradu, Vladislavův znak – korunované dvojité W – můžete vidět v kamenném reliéfu s českým zemským znakem nad vstupní branou hradu.
Vladislav Jagellonský však pobýval na Křivoklátě jen zřídka. V roce 1473 se tady ukrýval před morem, nějaký čas tu strávil ještě v letech 1478 a 1489. Po roce 1490, kdy přesídlil z Prahy do maďarského Budína, zavítal na Křivoklát zřejmě už jen jednou, a to v roce 1509. Po týdnu se však kvůli revmatickým obtížím nechal odvézt do Prahy.
Když v roce 1496 povstali v kutnohorských stříbrných dolech havíři, skončilo deset vzbouřenců na popravišti v Poděbradech. Tři další byli dopraveni na Křivoklát a dva z nich, Holý Želmův a Ondřej Němec, tu byli potají popraveni. Třetímu, Vítovi Krchnavému, se podařilo zbavit se pout, omráčit kata kamenem a uprchnout. Brzy vyšlo najevo, že havíři byli odsouzeni k smrti na základě falešných obvinění, která měla zakrýt skutečný důvod jejich vzpoury – upozornit na zlořády a okrádání krále mezi důlními úředníky. Rozlícený král Vladislav nechal pravé viníky umučit, aby však vrátil život 12 nevinně popraveným havířům, na to už jeho světská moc nestačila.