Slavíme 20 let NPÚ. 1. června mají děti do 17 let včetně vstup zdarma. Pro uplatnění slevy při nákupu vstupenky online zadejte kód 2023.
Jan Augusta
(1500–1572)
Ze všech významných křivoklátských vězňů strávil v hradním žaláři nejdelší čas biskup Jednoty bratrské Jan Augusta. Jako jeden z domnělých strůjců protihabsburského povstání v roce 1547 tady Augusta pobyl dlouhých 16 let, od roku 1548 do roku 1564. Spolu s ním byl na Křivoklátě uvězněn i jeho pobočník Jakub Bílek. Ten tu strávil 13 let, ze své vůle však na Křivoklátě setrval až do Augustova propuštění. Soucitnou zastánkyni našli věznění bratři v krásné Filipíně Welserové, tajné manželce arciknížete Ferdinanda Tyrolského, která v té době na Křivoklátě žila. Její přímluvou Augusta a Bílek, věznění v oddělených celách, společně strávili Velikonoce v roce 1561. Bylo to jejich první setkání po osmi letech.
První týdny na Křivoklátě byly pro Jana Augustu a Jakuba Bílka kruté. Před cestou na Křivoklát totiž oba podstoupili v Praze surové mučení a teprve po dvou týdnech, které v „přetěžkých bolestech“ proleželi na troše slámy nahrazující lůžko, se jim dostalo lékařského ošetření.
Žaláře Jana Augusty i Jakuba Bílka se nacházejí v přízemí jižního křídla horního hradu. V Augustově cele je dnes vystaven lovecký vůz císaře Karla VI., v Bílkově žaláři, tzv. prostřední cele, se nachází část expozice mučicích nástrojů. V hradním muzeu si můžete prohlédnout známé plátno malíře Alfreda Seiferta zobrazující návštěvu Filipíny Welserové v žaláři Jana Augusty.
Rychlý kontakt
Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.